Po absolvovaní kurzu Martin okamžite získal zaujímavú prácu v IT

Publikovaný:
14. 03. 2021

Strávil dva roky s hlavou v oblakoch a ako stevard v leteckej spoločnosti spoznal väčšinu dovolenkových destinácií. „Nebol to práve môj sen,“ priznáva hneď na začiatku Martin Prívara, ktorého od detstva lákali počítače. Nakoniec sa k tomu dostal vďaka bootcampu. „Ak chceš do IT, vždy si nájdeš cestu,“ hovorí junior programátor, ktorý po absolvovaní školenia okamžite získal zaujímavú prácu v tejto novej oblasti. V tomto blogu tiež hovorí o tom, prečo si vybral Green Fox, podelí sa o svoje spomienky na priebeh a podrobnosti o svojom novom zamestnaní v spoločnosti Mib:con.

Po absolvovaní kurzu Martin okamžite získal zaujímavú prácu v IT

Vyštudoval, aby sa stal učiteľom IT

Keď bol Martin ešte malý chlapec, sledoval, ako sa jeho brat zlostí pri hrách. „Netrvalo dlho a začal som si sám sadať pred počítač,“ rozpráva svoj príbeh a pokračuje: „Rovnako ako mnohí moji rovesníci som celé hodiny sedel za počítačom. Za tie roky som vyskúšal rôzne žánre a tituly.“ Postupne natoľko pokročil v ovládaní a nastaveniach potrebnej technológie, že sa na neho priatelia čoraz viac začali obracať a žiadali v týchto veciach pomoc. V tomto momente začal rozmýšlať o tom, že je čas nejako využiť všetky tie hodiny strávené pred obrazovkou.

„Po rôznych skúsenostiach zo sveta práce som sa rozhodol vrátiť k štúdiam. Voľba padla na Pedagogickú fakultu Ostravskej univerzity, kde som sa zameral na telesnú výchovu a IT,“ pripomína Martin a ďalej rozpráva: „V druhom ročníku som išiel na Erasmus do Španielska. Ale tam som mal predmety viazané k telocviku, takže som stratil celý semester, čo sa týka IT.“ Po návrate domov sa rozhodol opustiť univerzitu. „Nechcel som jedného dňa skončiť s výučbou študentov na základe vopred stanovených učebných osnov, ktoré nesplňajú moje predstavy,“ vysvetľuje a dodáva: „Zdá sa mi, že základné a stredné školy v našej krajine nedávajú študentom dostatok vedomostí počas hodín IT. Na druhej strane, ak sa skutočne chcete do IT dostať, vždy si môžete nájsť cestu.“

Keď bol stevardom

Niekedy to však trvá dlhšie, čo bol aj Martinov prípad. Po odchode z univerzity nastalo obdobie, keď nevedel, čo má robiť. „Bezcieľne som sa motal doma alebo vonku,“ priznáva a dodáva: „Potom som náhodou narazil na inzerát spoločnosti Smartwings v novinách. Nikdy sa mi ani nesnívalo, že raz budem chcieť lietať po svete a starať sa o pasažierov. Bola to pre mňa príležitosť s jasným cieľom. „Na pohovore Martin uspel, a tak si obliekol uniformu leteckého sprievodcu, teda stevarda. „Stále rád spomínam na tie dva roky, ktoré som tam strávil a stále som v kontakte s niektorými svojimi bývalými kolegami,“ hovorí.

Lietal väčšinou z Ostravy, Brna alebo príležitostne z Prahy a smeroval do dovolenkových destinácií v Grécku, Turecku, Bulharsku a Taliansku. „Dvakrát som mal to šťastie, že som kvôli práci videl Kanárske ostrovy, kde som mal možnosť stráviť tri dni,“ nadchýna sa, že tam mohol vidieť viac ako len letisko. „Aj keď som letel s kolegami, ktorých som až tak dobre nepoznal, bol to skvelý zážitok. Hotel bol úžasný s výhľadom na more. Užili sme si krásne počasie a výborné víno,“ spomína.

Pandémia ako príležitosť na nový začiatok

Po tejto pracovnej skúsenosti sa vrátil na zem a nastúpil na pozíciu vedúceho zmeny. Naučil sa, ako správne udržiavať sklad, starať sa o linky na umývanie pohárov a o zamestnancov. Potom sa však skončila festivalová sezóna a nastal čas ísť ďalej, pretože linka bola zastavená. „Na odporúčanie jedného z mojich bývalých spolužiakov z Ostravskej univerzity som sa zamestnal ako recepčný vo fitnescentre,“ hovorí Martin. Tam strávil nejaký čas, kým neprišla pandémia a s ňou reštrikcie obmedzujúce podnikanie, ktoré vyústili do zatvorenia fitnescentra.

Rovnako ako mnoho ďalších ľudí, aj Martin zostal doma. „Keď hodnotím pandémiu, ku mne bola relatívne láskavá, ak to tak môžem nazvať. Našťastie, nepripravila ma  o nikoho z mojich blízkych a sám som mal veľmi ľahký priebeh vírusu,“ nesťažuje sa a pokračuje:

„Nikto nevedel, ako dlho bude trvať lockdown a ja som nemienil len tak čakať. Rozhodol som sa tento čas využiť čo najlepšie.“

Máte málo peňazí na školné? Žiaden problém!

Ostravský rodák opäť začal uvažovať o IT a chcel sa vydať cestou rekvalifikácie. „Rozhodol som sa, že nájdem programovací kurz. Vedel som, že správny rekvalifikačný kurz bude najrýchlejšou a najspoľahlivejšou cestou do odboru,“ poznamenáva a ďalej pokračuje: „Takže som preskúmal možnosti a zistil som, že Green Fox Academy Bootcamp najlepšie vyhovuje mojim požiadavkám. Keďže v tom čase som nemal k dispozícii finančné prostriedky na školné, privítal som možnosť odloženia platby až do nástupu do zamestnania po ukončení kurzu. 100% garancia umiestnenia po absolvovaní kurzu bola pre mňa veľkým lákadlom.“

Martin nechcel nechať všetko na náhodu a pred začiatkom kurzu programovania sa pokúsil aj niečo sám naučiť. „Ale vedomosti, ktoré sa mi podarilo získať, mi vydržali iba prvé dva týždne. Potom sa to zintenzívnelo a začal som zápasiť s udržaním tempa,“ zdôveruje sa a dodáva: „Dá sa to však zvádnuť, ak je človek ochotný obetovať niečo výmenou za úspech. Keď niečo obetujete pre úspech, dostanete to stokrát späť. To sa netýka iba kurzov programovania, ale všeobecne to v živote funguje vždy a všade.“

Aký bol kurz?

Od bootcampu čakal tento mladý muž tvrdú prácu. Boli obdobia, keď bojoval a išlo do tuhého, ale neodradilo ho to. „Stretol som partiu skvelých ľudí a pracovali sme spolu ako tím, aby sme všetci úspešne zvládli kurz. Dokonca tvrdím, že tam nebol ani jeden človek, ktorý by ‚v tom bol len sám’, všetci sme chceli pre toho druhého úspech,“ popisuje fungovanie tímu Martin a dodáva svoje celkové hodnotenie: „Rekvalifikačný kurz bez akýchkoľvek pochybností splnil moje očakávania. Chcel by som byť súčasťou takéhoto tímu aj v práci, tímu, kde každý deň spolupracujete a snažíte pomôcť a navzájom riešiť problémy.”

Nové zamestnanie v zaujímavej spoločnosti

Či sa jeho želanie splní, sa čoskoro dozvieme. Martin ako čerstvý junior programátor po rekvalifikácii získal miesto v spoločnosti Mib:con, kde nastúpi v polovici marca. „Doteraz bola komunikácia so spoločnosťou veľmi príjemná. Zástupcovia spoločnosti vedia, aké schopnosti mám a sú pripravení ma naučiť všetko, čo potrebujem, oboznámiť ma s technológiami, ktoré sa používajú deň čo deň,” prezrádza svoje prvé dojmy. Zároveň sám nechce nechať nič na náhodu: „Pred príchodom som sa rozhodol naučiť čo najviac z programovacieho jazyka JavaScript a strojopisu, ktorý je nevyhnutný pre vývoj v rámci Angular a používa ho aj firma, do ktorej nastupujem. HTML a CSS, ktoré sú tiež nevyhnutné, sme už našťastie v GFA prediskutovali.“

Martin sa nevie dočkať druhej polovice mesiaca: „Teším sa na svoju novú pozíciu. Aj keď kvôli situácii s epidémiou budem nútený pracovať na diaľku, čo môže byť pre juniora prekážkou. Napriek tomu musíme prekonať prekážky a som pripravený urobiť všetko pre to, aby som sa čo najskôr stal skutočne užitočnou súčasťou tejto firmy.“

Náročný rozchod s jeho PlayStation

Jeho odhodlanie je také veľké, že Martin sa dokonca vzdal svojej milovanej PlayStation. „Aby som sa mohol správne sústrediť na prípravu,“ vysvetľuje. Zároveň však verí, že sa čoskoro vráti do sveta hier, aby si trochu oddýchol. V súčasnosti je však pre neho programovanie tým najdôležitejším. „Je to náročná činnosť a keďže je to vlastne aj moja vášeň, je veľmi ťažké nájsť si čas na niečo iné,“ uzatvára so smiechom.

Poznámka:

Martin absolvoval Super intenzívny online kurz na junior programátora a bol súčasťou triedy Microtis.

-AŠ, JG-

Staň sa aj ty programátorom/kou!

Spoznaj naše kurzy junior programátora

Chcem vedieť viac

Čítal by si ďalej?